St. Patrick´s Day 2019

18.03.2019

Klub panenky ČR Zruč nad Sázavou se připojil k oslavě sv. Patrika, patrona Irů, všech kadeřníků, kovářů, horníků, bednářů a ochránce dobytka. Symbolem tohoto svátku je trojlístek. Proč právě ten? Protože na jednom stonku jsou tři lístečky, které jsou přirovnávány k Nejsvětější Trojici. O životě sv. Patrika, historii i současnosti oslav jeho svátku a o tom, jak se svátek začíná slavit po celém světě a proč je charakteristická právě zelená barva, o tom všem pohovořil nám všem známý pan MgA. Jaroslav Konečný. A nejen to, on zavzpomínal jak před 20ti lety přišel do zručského kostela
a že je tomu už 10 let, kdy z něho zase odešel. Ale kdo se zajímá o zdejší kulturu, ví, že zde zanechal nesmazatelnou stopu, založil pěvecký sbor, uspořádal mnoho nádherných koncertů a dalších akcí. Proto rád přijal pozvání i v předvečer svátku sv. Patrika (17. března) a vrátil se i s kamarádem, aby zahráli na staré irské nástroje a zahráli něco z irské klasické i lidové hudby. O tom, že jsou oba vynikající hudebníci nemá smysl se šířit. Prostě bylo to fantastické, veselé tak, jak se na svátek sv. Patrika patří a všichni jsme si to moc užili!
Další třešničkou na dortu (v našem případě v programu) byly irské tance v podání členek pražské taneční školy SIMPLY DANCE, k níž se postupně během programu přidávala naše skupina WILD ROSE. Dech se tajil při akrobatickém vystoupení Kláry, u které člověk nabývá dojmu, že snad nemá ani kosti, jak je pružná. Představila se i hudební skupina SALLY GARDENS, která také zahrála a zapívala několik irských
lyrických i lidových písní a balad. Nebylo pochyb o tom, že tato hudba je jim velmi blízká a potěšila i nás.
No, a na co jsme se těšili všichni, byl příchod Richarda Pachmana. Těžko jeho vystoupení popisovat, bylo úžasné, ostatně jako vždycky. Dovolila bych si, za sebe a jistě i za ostatní, dodat jen to, že už se zase těšíme na adventní koncert, na který jistě přizve i Ditu Hořínkovou, na kterou nezapomněl ani teď. Závěrečnou píseň zazpíval právě s ní, a vůbec nevadilo, že její hlas zněl pouze z nahrávky.
Jak jistě uznáte, program byl bohatý. Ale to nebylo ještě zdaleka všechno. Svátek sv. Patrika se má slavit vesele a je dovoleno i popít trochu alkoholu. A tak byla připravena bohatá tombola, v níž nechyběly whisky, Baileys, Guinness a další hodnotné ceny.
Po krátké přestávce na večeři se začalo hodně zvesela, spustila totiž skupina TRAMPOTY. Tu asi není třeba nijak představovat. Hrála tak, že zvedla ze židle i nejstaršího účastníka akce pana Josefa Sůvu, který si zatančil ve svých více než 94 letech!
Jedním slovem, byla to vydařená akce a poděkování si za ní zaslouží všichni, kteří jí připravovali i ti kteří vystoupili. Poděkování patří i Hotelu Zruč za vstřícnost a ochotu.
Lže ten, kdo by tvrdil, že vytvořil dokonalou akci. Vždycky se najde nějaký ten chloupek. A tak pro tu dokonalost tentokrát chybělo zelené pivo, které k tomuto svátku patří. Akci sice přálo počasí, na vycházky do přírody to moc nebylo, pestrost programu byla nabídnuta, vstupné bylo příznivé, přesto mohla být účast větší, zvláště večer.
Nicméně, kdo přišel, jistě nelitoval a bude-li nějaké příště, přijde zas. Mám pravdu nebo ne ?
Jiřina Janatová